Domy energooszczędne – postaw na innowację!

Opłacalna inwestycja to bez wątpienia taka, która wcześnie lub później zacznie procentować. Moim zdaniem bez wątpienia taka lokatą jest budowa energooszczędnego domu.
Wygląda na to, że nadal częstokroć dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy (i to z różnym nasileniem), podczas gdy światło a także wszystkie urządzenia elektryczne pracują na znacznych obrotach przed cały rok. Dom pasywny musi być szczelny na przenikanie powietrza, aby nie było niekontrolowanego przypływu zimnego powietrza z zewnątrz i zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Mimo, iż obsługa domku pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie napawa się dużą renomą. Wywołane jest to dużymi kosztami finansowymi, jakie na samym początku musi ponieść deweloper. Kupno materiałów budowlanych i instalacji może być w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa tradycyjnego. Przy doskonale zaprojektowanym oraz stworzonym domu pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zakwaterowania. Do domów energooszczędnych zalicza się również dom pasywny. Dom pasywny jest specjalnie zaprojektowanym budynkiem, który zużywa nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż budynek standardowy.

Cena domku energooszczędnego wciąż wzrasta, co również należy wziąć pod uwagę tym bardziej, że domy stawiamy zwykle na długie lata a także dla wielu pokoleń. Jeśli dzisiaj zainwestujemy, to w perspektywie czasu jego mieszkańcy będą ponosić niższe wydatki eksploatacji.
Identycznie jak w przypadku domów pasywnych na ostateczne wydatki budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie specjalne instalacje, jakie maja przydać się do wysokiego zmniejszenia zużycia prądu. Domy energooszczędne obejmują mniejsze wykorzystanie prądu, ogrzewania oraz gorącej wody. Rezultat zyskujemy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- spójnej bryle domku, właściwemu usytuowaniu na działce, izolacji, czy przemyślanemu rozkładowi wnętrz. Ogromne przeszklenia umożliwiają maksymalnie zagospodarować promieniowanie słoneczne i jego ciepło. Na atencję zasługuje też zastosowanie kolektorów słonecznych (zdobywamy dodatkową energię), czy rekuperatorów, pozwalających na odzyskiwanie energii z powietrza wydobywającego się z budynku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie koszty często zwracają się już po kilku latach. W budynkach starego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące straty energii. Należy też liczyć się z trudnościami związanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto zauważyć, że konstrukcja szkieletowa ścian w połączeniu z niesamowicie solidnymi fundamentami oraz posadzką pozwoli uzyskać fantastyczne parametry termiczne ścian. Żeby obniżyć wykorzystanie mocy, w domach niskoenergetycznych, podobnie jak w domkach pasywnych, często stosuje się kolektory słoneczne, pompy ciepła, podgrzewacze, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do zdobywania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak i układ budynku ma znaczenie w kontekście strat energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Odnosi się to głównie do domów z drewna i tych z bali, jakie bardzo często są określane przez realizatorów energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym hasłem. Dobry budynek to taki, który jest tani w utrzymaniu i niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy lokalu z firmą budowlaną zależny jest od obszaru, w jakim budujemy.