Schody drewniane – co musisz wiedzieć?

Schody to niezmiernie ważny aspekt aranżacyjny każdego domu. Wybór jest ogromny, dlatego przed nabyciem należy wykonać analizę naszych potrzeb oraz kosztów, żeby uniknąć rozczarowania.
Schody drewniane są elementami domku ułatwiającymi przechodzenie między kondygnacjami. Mogą posiadać budowę samonośną czy zostać przytwierdzone na wylewce betonowej. Do stworzenia schodów najczęściej wykorzystuje się drewno krajowe (np. dąb, buk, wiśnia). Najdroższe w wykonaniu, eleganckie schody powstają z drewna egzotycznego (np. banki rai, teak, eukaliptus). W przypadku schodów drewnianych niezwykle znacząca jest ich impregnacja – na rynku dostępne są dwa rodzajów lakierów – rozpuszczalnikowe oraz wodne. Pierwszy wariant jest wykonywany na bazie rozpuszczalników ropopochodnych, zaś drugi na bazie wodny pitnej. Zarówno lakiery rozpuszczalnikowe, jak także lakiery wodne mogą występować w modelu matowym, jak również połyskującym, tworząc na powierzchni schodów oczekiwaną powłokę. Lakier błyszczący jest zdecydowanie bardziej efektowny i pasuje do luksusowych, niekonwencjonalnych mieszkań, należy jednak pamiętać, że wszelkie zarysowania oraz niedoskonałości jego powierzchni będą podwójnie widocznie. Należałoby zastanowić się przede wszystkim, czemu schody służą. W domku wchodzi się po nich na wyższe piętro wiele razy dziennie. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak również osoby stare, często ułomne, a także najmłodsi. Z jednej strony struktura musi być trwała na długofalowe obciążenia, a z innej właściwie zabezpieczona przed upadkiem z dużej wysokości.

Drewniane schody mają jasny oraz jednocześnie na tyle neutralny kolor, iż doskonale komponują się z każdym stylem wnętrza. Drewno jest również ciepłe w dotyku, zatem można po nim chodzić boso w każdej porze roku.
Projektując schody warto skorzystać z pomocy stylisty wnętrz, który ułatwi urządzić optymalnie dowolną powierzchnię. Moim zdaniem najlepiej jest postawić na wzorową jakość oraz solidność, więc do realizacji naszych schodów należy dobrać trwałe drzewo suszone odpowiedniej wilgotności. Dopiero tak dostosowany naturalny surowiec będzie idealnie trwały a także odporny, co przełoży się na dziesiątki lat bezusterkowej eksploatacji schodów. Zwłaszcza polecam schody z drewna dębowego oraz bukowego, jakie wyróżniają się dużą twardością, solidnością i odpornością na wycieranie. Godną polecenia ofertą są także schody jesionowe, które właściwie nie ustępują dębowym oraz bukowym pod względem twardości, a cechują się dodatkowo ciekawym ubarwieniem i prążkowaną fakturą. Koszt schodów jest bardzo różny, zależnie od typu oraz kształtów oraz dobranych materiałów wykończeniowych. Niesamowicie kosztowne może być np. drewno egzotyczne na stopnie. Niewątpliwe najtańszym rozwiązaniem będą schody wewnętrzne z drewna jodłowego bądź sosnowego. Sporym zainteresowaniem cieszą się schody na konstrukcji, jakie wspaniale prezentują się w wnętrzach nowoczesnych. Dopasowując schody do naszego domu należy dodatkowo uwzględnić ogólny Design całej kompozycji tak żeby schody do niej pasowały. Schody są lekkie i nie zabierają optycznie zbyt dużo powierzchni, przy czym nadają pomieszczeniu wyjątkowego charakteru, zatem warto w nie zainwestować.

You may also like...