Panele podłogowe – luksus dla każdego?

Panele z rozmachem wygryzły drewniane podłogi w wielu miejscach w naszym domu. Dzieje się tak za sprawą wyższej wytrzymałości deski panelowej od tej drewnianej, niższej ceny, a wynik docelowy jest porównywalny.
Drewniana posadzka może mieć wiele odsłon, a każdy widzi inne wartości. Przed rozpoczęciem prac, trzeba zobaczyć, czy podłoga jest prosta. Jeżeli nie, należy zastosować szpachlowej masy wyrównującej tak, aby powierzchnia była perfekcyjna. Górna część paneli może być powleczona laminatem połyskliwym, matowym lub półmatowym. Im znaczniej połyskliwa powierzchnia, tym większe odbicie oświetlenia oraz tym intensywniejszy kolor. Posadzki z połyskiem lepiej zamontować w pomieszczeniach, które nie są szczególnie mocno nasłonecznione. Podłogi matowe wyglądają dużo bardziej ekologicznie a także są przeznaczone do miejsc bogatych w naturalne światło. W kuchennych wnętrzach panele gwarantują klimatyczny wygląd. Jednak decydując się na panele należy wybierać te o godnych właściwościach oraz parametrach. Wprawdzie panele dość mocno przyciągają brud i kurz, to nie powodują poważniejszych problemów przy sprzątaniu. Panele należy oczyszczać wyłącznie wilgotną ścierką, jaka nie pozostawia znacznej ilości wody. Producenci skutecznie osiągają coraz to znakomitsze wyniki wytwarzając choćby panele podłogowe wodoszczelne do kuchni. Zasada jest bardzo prosta – im wyższa klasa, tym lepszy produkt. Tymczasem odpowiedni wybór względem klasy używalności potrafi przyprawić zawrót głowy. Wszystko dlatego, że panele podłogowe dzielą się na dwie fundamentalne kategorie – do użytku mieszkaniowego i do użytku publicznego, a łącznie mają aż 6 grup używalności. Znacząca jest także grubość panela. Im jest grubszy, tym lepszy, bardziej odporny na pęknięcia i zdeformowania. Porządne gatunkowo panele zaczynają się od 8 mm grubości. Paneli nie przykleja się, nie przybija ani nie przykręca do podłoża. Łączy się tylko ich krawędzie. Są panele z wpustem oraz wypustem (przystosowane są do instalowania na klej) oraz panele z profilem zatrzaskowym. Grube panele posiadają mocne zamki, które umożliwiają stabilność połączeń w czasie korzystania. Nie warto kupować cieńszych niż 7 mm, bo częstokroć jakość takich paneli zostawia wiele do życzenia. Natomiast o trwałość na uderzenia informuje należyte oznaczenie.

Panele zrewolucjonizowały wykończenie posadzek. Wciąż powiększająca się propozycja paneli, jakie coraz bardziej przypominają surowe drewno, pozwolają również na wprowadzenie interesujących imitacji lub odwołań stylistycznych.
By poddasze mogło być oddane do adaptacji na poddasze użytkowe należy wykonać zmiany sposobu użycia obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych fragmentów konstrukcji dachu, jako elementu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w radiowe sterowanie oknem oraz dodatkami za pomocą pilota bądź przełącznika naściennego. Aranżując wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich ulokowanie zależne jest od ostrości skosów. Większe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z sufitem. Kiedy już wiemy, którą funkcje przyjmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym planowaniu jego odpowiedniej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet a także najbardziej wymagających do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, iż przestrzeń pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, które bez kłopotu dostosujemy do wszystkich narożników, obniżeń, skosów oraz przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do aranżacji i adaptacji, jednak jest kilka zasad i stałych, jakich przestrzeganie zdecydowanie uprości nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy stworzyć gruntowną ocenę poziomu technicznego domu, a następnie zdać sobie na zapytania, czy jesteśmy w stanie owy remont zrealizować oraz czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.

You may also like...