Ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł?

Ten typ ogrzewania posiada wyjątkowe zastosowanie w wnętrzach, gdzie powierzchnia posadzki grzewczej nie jest wystarczająca do uzyskania komfortu cieplnego odbiorcy. Taką sytuacje najczęściej doświadczamy w przypadku basenów, łazienek, jak również pomieszczeń posadowionych w miejscach, których konstrukcja nie pozwala na wykonanie wylewki. Aby uzyskać gwarancję instalator musi wypełnić dodatkowy dokument. Gwarancja zawiera wszystkie wymogi, jakie należy osiągnąć a także dokładnie określa sposób rozpatrywania reklamacji, żeby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Jeśli mamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu. Jak sprawdzić czy wszystko przebiega dobrze zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed otwarciem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić poziom ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest zbyt marne to objaw, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim widocznym punktom instalacji czy w praktyce zajrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Decydując się na ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać konieczności wykonania szczegółowego planu oraz niesamowicie precyzyjnego wykonania prac montażowych, gdyż po zainstalowaniu tego systemu nie ma właściwie żadnej możliwości jego poprawienia czy ulepszenia, gdyż wymagałoby to zlikwidowania podłóg oraz izolacji oraz wiązałoby się z dużymi wydatkami. Przed całkowitym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy obowiązkowe jest wykonanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Jeżeli warstwa rur zostanie zalana jastrychem należy przez ok. miesiąc wstrzymać się przed stawianiem na nim podłogi, aby wylewka odpowiednio się związała a także utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy również odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, żeby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można przystąpić do składania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się posadzki z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, jakie świetnie przewodzą ciepło. Dodatkowo produkty wykorzystane do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają odpowiednich atestów i muszą sprawdzać się w dużej temperaturze. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych również przed projektantem instalacji sanitarnych, hydraulikiem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z porad wykwalifikowanych ludzi.
Sypianie z głową w pobliżu źródła ciepła jest uciążliwe i oczywiście niezdrowe. Dlatego nikt nie ustawia łóżka tak, by jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Jednak odnoszenie tego do ogrzewanej posadzki nie ma większego sensu, gdyż jej temperatura praktycznie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba śpiąca z głową około pół metra nad podłogą nie jest w stanie wyczuć, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej odpoczynku. Zatem też porównanie pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest najbardziej skuteczne pod względem ekonomii w produkcji energii oraz jej późniejszego wykorzystania. W najciekawszej sytuacji są właściciele poddaszy oddanych do adaptacji. Najczęściej domy takie nie są podłączone do wspólnej instalacji centralnego ogrzewania i mamy wówczas swobodę wyboru.

You may also like...