Oczko wodne – luksus i komfort w jednym!

Rewelacyjnie stworzone oczko wodne zachwycie twoich gości! Należałoby zadbać o szczegóły, ponieważ to one są wyznacznikiem jakości. Nie musisz być specjalistą, by samodzielnie przygotować oczko – czytaj dalej!
Zanim zaczniemy z budową trzeba wyposażyć się we wszelkie niezbędne materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piach, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od wskazania obrysu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym projekcie wężem ogrodowym czy liną, dzięki którym łatwiej będzie można oszacować układ oraz wielkość zbiornika. Do wykonania wszelkich prac niezbędne są poziomica, sznur do określania poziomu wody. Pomyśleć również należy o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty i taczki. Światło oczka wodnego można stworzyć w postaci lamp stacjonarnych stawianych na brzegu lub jako światło dna, z lampami postawionymi pod wodą. Większość lamp wodnych napędzanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest umieszczenie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem problemu może być rozciągnięcie nad zbiornikiem siatki ochronnej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest dość pochłaniającym zajęciem. Mini oczko wodne możemy także urządzić w kamiennej misie, wyglądającej interesująco na kamiennej podporze, wśród krzaków, jakie zapewnią przyjemne zacienienie. Pamiętajmy, by w takich średnich zbiornikach od czasu do czasu wymienić wodę. Kluczowe jest jednocześnie właściwe ochronienie foli – dzięki temu minimalizujemy zagrożenie uszkodzenia jej przez ostre kamienie i solidnie ukorzeniające się drzewa, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przekłuciem możemy także użyć zapór kapilarnych dla kłączy i folii osłaniających przed korzeniami.

Stworzenie oczka wodnego to nic trudnego! Do realizacji konieczne są podstawowe narzędzia, odrobina chęci. Warto zapoznać się z naszym artykułem, aby uniknąć zasadniczych błędów.
Wielkość oczka winna być dobrana do wymiarów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego poruszania się po działce. Jego rozmiar warto dostosować tak, aby zbiornik akcentował jedynie stylistykę otoczenia a także nie zakłócał aranżacji ogrodu. Glebę z wykopu możesz użyć do zbudowania wzniesień, na których umieścisz rośliny. Warto być ogrodnikiem w własnym oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, jakie zaopatrują wodę w tlen, a także usuwają substancje toksyczne oraz przeciwdziałają patologicznemu rozwojowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, której gwiaździste liście ograniczają dostęp oświetlenia do dna zbiornika, a tym samym ograniczają rozwój niechcianej roślinności. Na dnie można dodatkowo rozlokować woreczki z kwaśnym torfem – one również zmniejszają proces wzrostu glonów i sinic. Jest to wyjątkowo istotne, jeżeli zakładamy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a zbiornikiem może nam nie wystarczyć. W takim przypadku świetnym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt praktyczny w formie, jakiego główną wartością będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać także dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć prawidłowo brzegi oczka wodnego płotkiem lub murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę malutkie, wziąć pod uwagę potrzebę zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej plecionki, umiejscowionej płytko pod lustrem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem stosowania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób zrobić wyłącznie niewielkie oczko, ponieważ gotowe konstrukcje rzadko kiedy przekraczają 150 cm w największym wymiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dostosowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie fascynuje, bawi, poprawia Twój nastrój oraz klimat, gdyż nawilżają powietrze oraz przynosi orzeźwiającą świeżość w gorące słoneczne dni. Projektanci ogrodów zalecają, by oczko wodne było umiejscowione w kluczowym miejscu naszej części, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Ważniejsze jest, aby staw komponował się z przyrodą ogrodu i pasował do całkowitej koncepcji otoczenia. Należy zaznaczyć, że w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające niesymetryczne kształty krańców.

You may also like...