Kominek w salonie – luksus dla każdego?

Nie bez powodu buduje się w niektórych pomieszczeniach, pozbawionych możliwości podłączenia kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – imitacje kominkowe bądź kominki na gaz. Stanowi to polubowne rozwiązania dla tych, którzy chcą mieć w swoim salonie nawet kawałek tego urokliwego wyposażenia.
Wyposażając salon z kominem, powinniśmy dokładnie się zastanowić nad wyglądem, w którym ma być zaaranżowane pomieszczenie. Zwykle decyduje o nim kształt pokrywy kominka. Może ona być wyprodukowana w stylu tradycyjnym z kamienia, kafli bądź cegły lub z materiałów poświęconych stylowi nowoczesnemu. W całości kompozycji należy zadać o analogicznie odpowiedni kolor osłony kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie podstawową ozdobą mieszkania, lub też będzie się w nie wtapiał. Warto dodatkowo pamiętać, że wbrew ogólnym opiniom kominek wolno zamontować także we mieszkaniach klasycznych, jak także współczesnych. Istotne znaczenie przy aranżacji salonu z kominkiem ma też wybór modelu kominka. Tutaj producenci proponują kominki przymocowane do ściany, kominy dwustronne bądź narożne. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na samodzielne wykonanie osłony kominka, oprócz naturalnego kamienia możemy wybrać również prostą, lecz niesamowicie efektowną cegłę lub piękne kafle, które wprowadzą do naszego domku nastrój wiejskiej chaty. Bywa także, iż obecność kominka w pomieszczeniu jest zaznaczona przy pomocy wyróżniającej się od ścian obudowy czy kontrastującym również pod względem faktury, ale i dodatkowo koloru wykończeniem – kamiennym albo ceramicznym. Komin często umiejscawia się również przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez którą zwykle ucieka najwięcej ciepła. Takie położenie kominka pozwoli zmniejszyć te straty. Ponadto takie rozwiązanie pozwoli wybudować po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo odpoczynku na świeżym powietrzu.

Drzewo do kominka powinno być jej jak najmniej mokre, bowiem gorzej się pali oraz zazwyczaj jest zanieczyszczona. Konieczne jest doprowadzenie do komina świeżego powietrza z, zewnątrz, co zapewnia właściwe jego funkcjonowanie.
Dobrze jednak pamiętać, iż powiązanie czarnej obudowy z ciemnym drewnem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej wykorzystać jeden z lżejszych kolorów drewna – bądź użyć ciemne drewno, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy także mieć na uwadze, że kominki opalane drewnem wymagają pomieszczenia na magazynowanie opału. Dodatkowo należy troszczyć się o płomień, a to wiąże się z koniecznością wnoszenia drewna. Najlepiej zatem, żeby miejsce składowania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, musimy mieć na uwadze, iż jego wykończenie winno współgrać ze stylem panującym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy wygląd modernistyczny albo tradycyjny, kominek może być ważnym elementem naszego salonu. Kupując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne ustawienie wobec siebie telewizora, kominka oraz mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób ustawimy telewizor a także kominek blisko siebie, w pokoju zamiast sfery relaksu zapanuje estetyczny chaos. Architekci wnętrz rekomendują postawienie kominka oraz telewizora na przeciwnych sobie ścianach, tak aby design salonu stanowił logiczną całość. Bezpieczne oraz przyjemne w obsłudze są także kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie potrzebują uzupełniania opału lub odprowadzania spalin, w tym przykładzie jednak nie dochodzi nawet do powstawania płomienia.

You may also like...