Dlaczego aranżacja balkonu to dobry pomysł?

Balkon w bloku nie ma zazwyczaj za dużej przestrzeni. Nie liczy się jednak wielkość a projekt. Nawet niewielki balkon może być ciekawy i pięknie zaaranżowany. Aranżacja niewielkiego balkonu powinna być przede wszystkim funkcjonalna.
Na niewielkie balkony optymalnie jest wybierać składane krzesła, które po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki bądź schowamy do skrzyni. Oryginalnym wyjściem są również stoliki montowane na balustradzie lub w ścianie domu. Takie gotowe krzesełka wyglądają efektownie i nie zajmują wiele miejsca. Mogą być zamontowane na stałe lub tymczasowo. W przypadku małych tarasów warto również wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, wieszaki albo doniczki z kwiatami. Rolę oświetlenia na niewielkim balkonie może pełnić świecący łańcuch obwiązany dookoła poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na bardzo wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić tworzą magiczny klimat po zmroku. Z powodzeniem małe lampy oraz światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na małym balkonie. Na większym zaś można także zagospodarować lampy zewnętrzne stojące lub na stałe umieścić kinkiety. Najbardziej popularnym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez skojarzenie z balkonami z okresów PRL. Dzisiaj wracają w aranżacjach florystycznych nawet na tarasach w najdroższych apartamentach.

Aranżacja balkonu w domu to nie lada wyzwanie – niewielka powierzchnia sprawia, że ograniczamy naszą wyobraźnię do prostych, przewidywalnych rozwiązań. Zapomnij o szarym balkonie, który niczym się nie wyróżnia, sprawdź ten post i dowiedz się jak urządzić balkon!
Jeśli nie chcesz inwestować w kapitalny remont balkonu i całkowitą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest odpowiedni (są dobrze przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a tylko ich uroda oraz stary już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo funkcjonalną i nie drogą wersję odświeżenia posadzki na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów drewnianych. Ich koszt nie jest duży, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie osobiście. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość wielokrotnej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z posadzki balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domu do przyszłej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie potrzebuje gruntownej wymiany, a uszkodzone są jedynie poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko zepsute sztuki. Jak to zrobić? Wystarczy dokładnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młotka i dłuta delikatnie rozbić kafelek i wyjąć pokruszone kawałki. Po wyczyszczeniu podłoża spod wyciągniętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na balkonach, na jakich panuje półcień, temp. jest bardziej stabilna, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i doniczkach dłużej utrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na tarasach południowych, niezwykle nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o naszym kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by cieszyć się słoneczną pogodą przez pełen rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, musisz się przygotować na deszcz. Zatem niezwykle ważne jest, aby swój balkon budować dobrym produktami wysokiej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To ograniczy wybór roślin, jednak wciąż będzie on spory. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do rodzajów rozkwitających tylko na żółto, biało lub czerwono, bądź do pelargonii, traw lub pnączy. Możesz także niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, które uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu należy dobrze rozważyć.

You may also like...