Aranżacja poddasza – sprawdź porady ekspertów!

Niewątpliwie najciekawszym sposobem używania poddasza stanowi urządzenie tam sypialni. Wszechobecne skosy a także detale konstrukcyjne wydają się sprawnie ograniczać okazję innego wykorzystania.
Na poddaszu równie dobrze można przygotować dodatkowe sypialnie, toaletę, czy tradycyjny schowek. Do wykonania wstępnego kosztorysu potrzebne będzie odpowiedzialne określenie kształtów całego mieszkania. Skosy są nieodłącznym aspektem większości pomieszczeń urządzanych na poddaszu. Jednak ich zaaranżowanie jest trudne. To powszechne, jednak mylne myślenie, zwłaszcza w przypadku poddasza niewielkiego bądź stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc wykorzystać ustronność oraz nastrojowy charakter poddasza, możemy urządzić w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić utworzenie regałów na książki dostosowanych do skosów. Dzięki temu doskonale zagospodarujemy wszelkie zakamarki, a rodzinna biblioteka nabierze unikatowego stylu. Aranżując kącik do czytania, bezwzględnie musimy wspominać o odpowiednim świetle, które nie będzie niszczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem poważnych problemów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to szczególna przestrzeń, jaka jest przede wszystkim narażona na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo, jeżeli na poddaszu zamontowano zamknięte okna, to para woda osiadać będzie na ściankach a także stropie w konsekwencji, czego w wnętrzu może pojawić się grzyb. Trzeba tez pamiętać o drewnianych elementach budowli, jakie wymagają dobrej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część natomiast wprost przeciwnie. Biurko powinno natomiast być tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze oświetleniem dziennym. Ponadto, w takim systemie, warto też wspominać konieczności doposażenia okien w rolety lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z gorącym, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Sypialnia na poddaszu to prawdziwe szczęście. Należy je dobrze zaaranżować, nie tracąc żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian bezpośrednio nad łóżkiem oraz sufitu, na ulubiony odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać tylko odpowiednią nogą.
Żeby poddasze mogło być poddane adaptacji na poddasze funkcjonalne trzeba wykonać zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym stylu będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad wykorzystaniem dostępnych punktów konstrukcji dachu, jako punktu dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze ma widoczne krokwie, nie chowaj ich! Okna dachowe warto zaopatrzyć w radiowe sterowanie oknem a także urządzeniami za pomocą pilota lub przycisku naściennego. Urządzając wnętrze na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na rozmieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od wielkości skosów. Większe partie poddasza to świetne miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy przypadkowych zderzeń z stropem. Jak już wiemy, jaką funkcje przejmie nasze poddasze, to najistotniejsza w dalszym kształtowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie korzyści i niezwykle wymagających do zaaranżowania miejsc. Nikt nie twierdzi, że okolica pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, zatem warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dostosujemy do wszystkich kątów, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy powszechnie nie należą do najprostszych przestrzeni do projektowania oraz adaptacji, jednak jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie zdecydowanie uprości nam aranżację poddasza. Nim jednak podejdziemy do działania, musimy stworzyć wnikliwą analizę poziomu technicznego domu, oraz następnie zdać sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ten remont przygotować a także czy będzie nam się to oczywiście opłacało.

You may also like...